על יחסי עובד מעביד ועוד ...

התאמה בין עובד לארגון: בחינת ערכים וצרכים

15/11/2014, 6:43 pm

התאמה בין עובד לארגון: בחינת ערכים וצרכים כיצד ניתן לצפות מראש את ההתאמה ביניכם לבין ארגון אליו הגשתם את מועמדותכם? על מנת שתהיה התאמה בין עובד לארגון צריכה להיות הלימה בין שני מרכיבים עיקריים: ערכים וצרכים.


חמש דרכים לניהול חברים בעבודה, תוך שמירה על החברות

07/05/2014, 11:41 am

חמש דרכים לניהול חברים בעבודה, תוך שמירה על החברות ניהול חברים בעבודה, הנו דבר מורכב ומאתגר. המנהל נדרש מחד, לשמור על רמת תפקוד וביצועים גבוהים בקרב עובדיו. הוא מחויב ליעדים, לוחות זמנים תפוקות ואיכות. מאידך, יחסיו עם חבריו הכפיפים, מציבים בפניו דילמות לא פשוטות, מעוררים רגשות עזים, סותרים ותחושת בלבול. הוא רוצה להצליח בתפקידו, אך גם לשמור על חבריו. המאמר יעסוק בדרכים השונות בהם ניתן לנהל חברים ויציע דרכים מעשיות להתמודדות עם המורכבות שתוארה לעיל.


עבודה בקנדה - חלום שיכול להתגשם

02/02/2014, 8:55 pm

עבודה בקנדה - חלום שיכול להתגשם זוהי עובדה ידועה כי הנסיעה למדינות מערביות בעלות שדות ירוקים היא החלום של כל כך הרבה אנשים . אבל הבעיה היא שאנשים רבים הולכים על זה בדרך הלא נכונה. יש אנשים שהלכו להשתתף בהגרלות גרין קארד, או משלמות לאנשים מפוקפקים סכומי כסף גבוהים להבטחת ויזה קנדית עבורם, אחרים בוחרים להכנס לקנדה על אשרת תייר ולעבוד באופן בלתי חוקי בעבודות קשות ולא מקצועיות.


מצא עבודה בקנדה באמצעות תוכניות ממשלתיות חינמיות

25/01/2014, 6:11 pm

מצא עבודה בקנדה באמצעות תוכניות ממשלתיות חינמיות זוהי עובדה ידועה כי הנסיעה למדינות כמו קנדה היא חלום עבור אנשים רבים. עם זאת, אנשים רבים אינם יודעים שיש לממשלה הקנדית מספר גדול של תוכניות שמסייעות לאנשים לקבל אשרת עבודה במדינה.


אחריות מעביד לנפילת העובד מגובה

30/11/2013, 8:25 pm

אחריות מעביד לנפילת העובד מגובה אחד מהנושאים המרכזיים המטרידים את העובדים בגובה הנה אחריותם שלהם או אחריות המעביד בעת קרות תאונת עבודה בגובה. האם כתוצאה מכך שעברו קורס עבודה בגובה האחריות מוטלת עליהם? בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בירושלים נקבעה חלוקת אחריות בין המעביד לעובד בעת קרות תאונת עבודה של נפילה מגובה.


כרטיס עובד

19/11/2013, 10:07 am

כרטיס עובד אחד הכלים היעילים העומדים לרשות המעסיקים בבקרה ושליטה על הנוכחות של עובדיהם הוא שעון נוכחות אותו מחתימים העובדים בעזרת כרטיס עובד מדי יום.


דרוש רואה חשבון שמתאים לך בדיוק !

31/07/2013, 11:50 am

דרוש רואה חשבון שמתאים לך בדיוק ! עסקים רבים, כמו גם חברות ואפילו משרדים שעסקים במתן שירות פיננסי, זקוקים לרואי חשבון מקצועיים, בעלי כישורים אישיים ואישיותיים (שלעיתים חשובים לא פחות). מי שזקוק לרואה חשבון טוב, יכול לעשות אחת משתיים – לנסות לבצע סינון עצמאי בין המועמדים הרבים המחפשים עבודה בימים אלה, או לפעול בדרך החכמה יותר. הדרך החכמה והיעילה יותר היא להיעזר בשירותי חברות לאבחון, סינון ומיון אנשי כספים ובכירים.


המשוב - ככלי לפיתוח מנהלים, ולשיפור האקלים הארגוני

27/07/2013, 11:30 am

המשוב - ככלי לפיתוח מנהלים, ולשיפור האקלים הארגוני אופן ניהול שיחת-המשוב בין המנהל לכפיף שלו - מוכתב , במידה רבה, ע"י תבנית-החשיבה שהוא אמץ , עוד בילדותו. מנהלים בעלי "תבנית חשיבה מקובעת" - אינם מאמינים בסיכוי של העובד להשתנות. מנהלים בעלי "תבנית חשיבה מתפתחת"- מאמינים בשאיפתם וביכולתם של העובדים להשתפר, כמו-גם ביכולת שלהם-עצמם להפיק תועלת מהדיאלוג עמם. המאמר מתבסס על מחקריה של פרופ' קרול דווק, סטנפורד.


טאלנט ארגוני – מה עושים איתך...?

05/01/2013, 10:45 pm

כיצד יתכן כי כישרונות אדירים בארגון, מוצאים את דרכם החוצה? מה זה בכלל טאלנט ארגוני? במה הוא טוב לארגון ומדוע בעצם כל- כך קשה להעריך את תרומתו, אם בחר שלא לנהל אנשים. במאמר זה, נגדיר את הבעיה, נאפיין קוים לדמותו של הטאלנט הארגוני וכמובן נציע פתרונות.


החוק להגברת האכיפה בדיני העבודה - ניטרול חשיפה פלילית

14/11/2012, 11:47 am

בתאריך 19 ביוני 2012 נכנס לתוקף החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה. החוק מטיל על מעסיקים המזמינים שירותי כוח אדם בתחומי השמירה , ההסעדה והניקיון את האחריות לשמירת זכויותיהם של עובדי הקבלן המועסקים אצלם. החוק קובע סנקציות פליליות ומנהליות (בנוסף ללשיפה האזרחית כלפי העובד) על מזמיני שירות ועל מנהלים של מזמיני שירות בגין הפרות חוקי העבודה ע"י קבלנים. החוק מעניק למזמין אפשרות לניטרול חשיפה פלילית במידה ויסתמכו על בדיקות שכר שבוצעו בידי "בודק שכר מוסמך". נקבע כי רואה חשבון יכול לשמש כבודק שכר מוסמך.| עובד מעביד || יחסי עובד || עבודה |
 הידעת ?

יחסי עובד - מעביד

יחסי עובד מעביד אילו יחסים חוזיים שבין עובד לבין מעביד שבמסגרתם מבצע העובד עבודה בעבור מעבידו.
משפט העבודה נועד להסדיר בעיקר יחסים בין עובד למעביד, כך שנקודת המוצא בהחלת משפט העבודה על מקרה ספציפי הוא בזיהוי של הצדדים כעובד וכמעביד. סעיף 24(א)(1) לחוק בית הדין לעבודה מסמיך באופן ייחודי את בתי הדין לעבודה לדון בשאלה המקדמית בדבר עצם קיום יחסי עובד ומעביד.

מיהו עובד

העבודה יכולה להתבצע בתבניות העסקה שונות. יחסי עובד מעביד הם לא האופציה היחידה. העבודה יכלה להתבצע על ידי קבלן, משתתף חופשי (פרילנסר), בהתנדבות, באמצעות חברות כ"א, על פי דין - שופט, ועוד. לצורך משפט העבודה יש חשיבות עליונה בקביעה כי נתקיימו יחסי עובד מעביד, שכן חוקי המגן, והזכויות הסוציאליות שהם מקנים, חלים על עובדים בלבד. השווי הכספי של זכויות אלה, הוערך על ידי בית הדין הארצי לעבודה, בשיעורים של בין 25% ל- 50% תוספת לשכר.

 יחסי העבודה הם יחסים דינמיים, כך שלא ניתן לתת הגדרה סטטית לשאלה מיהו עובד. לשם כך התוו בית הדין הארצי לעבודה ובית המשפט העליון, בפסקי דין אחדים, מספר מבחנים לקביעת מיהו עובד. המבחנים העיקריים הם:

מבחן השליטה והכפיפות - מבחן האומר שעובד הוא אדם שנתון למרותו ולפיקוחו של אדם אחר, מקבל ממנו הוראות כיצד לעבוד או מחויב על פי הסכם לציית להוראותיו.

מבחן הקשר האישי - עובד הוא מי שחייב לבצע עבודה באופן אישי, כלומר אינו רשאי למצוא לעצמו מחליף או עוזר.

מבחן ההשתלבות – שימש כמבחן מרכזי עד בג"ץ מור נ' ביה"ד הארצי לעבודה. בא לידי ביטוי בבג"ץ עירית נתניה נ' דוד ברגר (דב"ע לא/ 27-3, עירית נתניה - דוד בירגר, פד"ע ג' 177). עובד הוא אדם שמשולב במפעל ואין לו עסק משלו שמשרת את המפעל כגורם חיצוני.

המבחן המעורב – המקובל היום, בא לידי ביטוי בבג"ץ מור (בג"ץ 5168/93, מור נ' בית הדין הארצי לעבודה ואנגל, פ"ד נ' (4) 628). למבחן ההשתלבות יש משקל חשוב אך לא מוחלט אלא יחסי. המבחן המעורב מתחשב בנסיבות הקונקרטיות של המקרה וקובע אם נתקיימו יחסי עובד מעביד. המעבר למבחן המעורב נבע מכך שממבחן ההשתלבות יצא לפעמים שמהפן החיובי יצא שנתקיימו יחסי עובד מעביד, ומהפן השלילי יצא שיש יחסי מעביד קבלן.

עם השתנות תבניות העסקה לתבניות מודולריות, ישנה נטייה להרחיב את ההגנה לאנשים שאינם נמצאים במסגרת יחסי עובד-מעביד. בפסק דין סיוון טבע בית המשפט העליון מושג "משתתף חופשי" לתחום התקשורת, המוגדר כנותן שירותים שאינו עובד שכיר. המשתתף החופשי נהנה מאי-תלות ומהיעדר חובות ארגונית, אין לו כפיפות ולכן אינו זכאי להגנות חוקי המגן. אולם בית המשפט הגביל את מושג ה"משתתף החופשי" בבג"ץ מור [2] כך שבמידה ויש תלות בין מעסיק לעובד, יש מחייבות העובד לבצע עבודה תוך זמן מסוים, ויש משך ורצף העסקה, ייחשב העובד כשכיר והוראות חוקי המגן יחולו עליו. השופט אהרן ברק מדבר בבג"ץ מור על קבוצה חדשה הראויה להגנה והיא: "מעין עובד".

מיהו מעביד

חברות כוח אדם, המספקות עובד זמני, שכפוף ישירות למזמין העובד, הן תווך בין המעסיק בפועל לבין העובד. בשלב מאוחר יותר נוסדו חברות שירותים המספקות שירות (ניקיון, שמירה ועוד) כאשר הן אחראיות על ביצוע המטלה כלפי מזמין העבודה. לאור ריבוי המקרים בהם ניסה המעביד להתחמק מחבותו בדיני העבודה באמצעות הטענה שהתובע איננו עובד, התחזקה ההגנה סביב הגדרת העובד באופן שהרחיב אותה על מקרים שבעבר הוגדרו תובעים כקבלנים או כמשתתפים חופשיים (פרילנסרים). כתוצאה מכך, במהלך עשרים השנים האחרונות, מתמקדות טענות ההגנה של מעבידים המבקשים להתחמק מחבותם בסוגיה, האומנם הם המעבידים של התובע. שינוי יחסי העבודה, והפיכת יחסי עבודה משולשים לעניין שבשגרה הובילו לדיון ציבורי ממושך, שרחוק מסיום, בנוגע להגדרת המעביד.

יחסי עבודה משולשים נוצרים בשני מקרים בשוק העבודה הישראלי. הצורה הראשונה היא יחסי עבודה אופקיים, שבו מזמין פונה לחברת כוח אדם בבקשה שזו תספק לו עובד זמני. הצורך בעובדים זמניים הוא מקובל, כך למשל כאשר עובדת יוצאת לחופשת לידה. הבעיה נוצרה כאשר משך העסקה החל מתארך- וההסדרים הזמניים הפכו לקבועים. הערכה היא כי כ-6% מהעובדים בישראל הם עובדי חברות כוח אדם. צורה שנייה של יחסי עבודה הם יחסים אנכיים. המזמין פונה לקבלן והעובד עובד אצל הקבלן. בעוד שבמקרה הראשון קל יותר לזהות את המזמין כ"מעביד"- המקרה השני בעייתי יותר.

בשאלת מיהו מעביד נקבעו מספר מבחנים מרכזיים על ידי בית המשפט והם מבחני פס"ד רות (דב"ע נב/ 142-3, חסן עליאה אלהרינאת - כפר רות, פד"ע כ"ד 535):

בין מי למי נוצרו, במפורש או מכללא, יחסים משפטיים שעניינם מתן עבודה בתמורה.

כיצד ראו או הגדירו הצדדים עצמם את יחסיהם.

בידי מי הכוח לפטר.

מי קיבל העובד לעבודה, משבצו, מעבירו מתפקיד לתפקיד.

מי קובע מכלול תנאי העסקתו, שכרו.

מי נושא בחובת תשלום השכר.

מי נותן חופשות לעובד.

מה דווח לצדדים שלישיים, כגון רשות המסים בישראל והמוסד לביטוח לאומי.

מי מפקח על העבודה, למי מדווח.

למי הבעלות על הציוד, חומרים.

עיסוקו העיקרי של העובד או פרויקט צדדי.

רציפות, משך הקשר.

האם יש לצד ג' עסק משלו שבו משתלב העובד.

המשמעות של הגדרת מזמין כמעביד היא העברת החובות שמוטלות על המעביד מהקבלן או חברת כוח האדם אל המזמין. חוק העסקת עובדי חברות כח אדם (סעיף 12א) הגביל את תקופת ההעסקה ל-9 חודשים שבסופם יהפוך עובד כוח האדם לעובד מן המניין אצל המזמין. למרות שהחוק התקבל בשנת 2000 הוא נכנס לתוקף רק ב-2008. אכיפה נוספת נמצאה בהוראות החשב הכללי שהטיל חובה על התקשרויות של המדינה להיות שלא במסגרת "מכרזי הפסד"- דהינו להבטיח מעשית כי העובדים יקבלו שכר מעל המינימום.

ריבוי העובדים המועסקים דרך קבלני כוח אדם ונותני שירות הביא לדרישה של ההסתדרות לצמצם תופעה זו, ולמעבר מהעסקה דרך קבלן כוח אדם להעסקה ישירה על ידי המעסיק בפועל (מזמין השירות).

מאת: ווקיפדיה