כל מה שרצית לדעת על עבודה וקריירה

מציאת עבודה בחו"ל – אוסטרליה

12/04/2016, 10:54 am

מציאת עבודה בחו כאשר אנחנו מחליטים לצאת לחיפוש עבודה בחו"ל ובטח ביבשת רחוקה כל כך כמו אוסטרליה. אין ספק שמציאת עבודה מראש תקל על הנחיתה ותאפשר לכם למצות את הזמן במלואו, להגיע למקום שמתאים לכם, להרוויח את השכר שרלוונטי לגביכם ולא לבזבז את הזמן בחיפושים ולהחליט החלטות שגויות מתוך לחץ.


האם כדאי ללמוד להיות מנעולן או פורץ מנעולים?

02/03/2016, 1:31 pm

האם כדאי ללמוד להיות מנעולן או פורץ מנעולים? אם אתה רוצה לפגוש באנשים שונים מידי יום, לשמוע סיפורים מעניינים כל יום ולחוות לא מעט אתגרים ביום אחד ייתכן שקריירה של מנעולן או פורץ מנעולים הוא הכיוון שיתאים לכם.


מדוע כדאי להעזר בחברות ההשמה למציאת עבודה וכיצד לייעל את הפניה עליהן

06/01/2016, 1:02 pm

מדוע כדאי להעזר בחברות ההשמה למציאת עבודה וכיצד לייעל את הפניה עליהן על פי סטטיסטיקה שהתפרסמה לאחרונה, כ-40 אחוז ממודעות הדרושים מתפרסמים על ידי חברות השמה. חברות השמה הן גורם מרכזי ביותר בשוק העבודה כיום. במאמר זה נסביר מדוע חובה להשתמש בחברות ההשמה וכיצד להגיע אליהן ביעילות ובמהירות. על מה כדאי להקפיד וממה להזהר.


כיצד לחפש מודעות דרושים עדכניות בדרך יעילה ומהירה על ידי שימוש בכלים חינמיים חכמים

06/01/2016, 12:00 pm

כיצד לחפש מודעות דרושים עדכניות בדרך יעילה ומהירה על ידי שימוש בכלים חינמיים חכמים כיום קיימים מנגנונים אשר מקצרים את הדרך ומאפשרים חיפוש בין כל מודעות הדרושים. במאמר זה נסביר כיצד ניתן לחפש עבודה ללא מאמץ ברשתות החברתיות אשר היום יותר מתמיד מהוות נדבח חשוב אם לא מוביל בחיפוש העבודה.


לערבב עבודה והנאה בארה"ב

24/11/2015, 4:40 pm

לערבב עבודה והנאה בארה באופן די טבעי קהל היעד עבור עבודה בארצות הברית הינו הישראלים שלא מזמן השתחררו מן הצבא ומחפשים אחר הרפתקאות הכי רחוק שאפשר ממה שמזכיר את המסגרת הצבאית הנוקשה ומקום עם כמה שיותר חופש ואפשרויות בלתי מוגבלות. גם כאן ארצות הברית מככבת ובגדול.


סורגים סגנון-אומנות העיצוב במתכת

21/09/2015, 2:14 pm

סורגים סגנון-אומנות העיצוב במתכת סגנון הינו מפעל לעבודות מתכת שהתחיל את דרכו בשנת 1978 באומנות העיצוב במתכת. מפעלינו מתמחה במגוון רחב של עבודות מתכת הכולל: גדרות, מעקות, סורגים, סככות, רהיטים, שערים חשמליים, קונסטרוקציות ועוד. בין היתר אנו עוסקים גם בעבודות שטח ואחזקת מבנים ומפעלים. התקדמותו של המפעל במהלך השנים הינה תוצאה של נחישות הבעלים לדבוק בפיתוח מתמיד וביצוע עבודות ברמה גבוהה מעל הממוצע הקיים בשוק. בין לקוחותינו הנמנים על השירות הטוב של מפעל סגנון גופים ציבוריים, משרד הביטחון, בתי חולים, עיריות ומועצות מקומיות ומפעלים..


עבודה בקנדה - חלום שמתגשם

06/04/2015, 3:33 pm

עבודה בקנדה - חלום שמתגשם קנדה היא מדינה עשירה. אך לא רק עושר יש בה, אלא גם מרחבים עצומים ויפיפיים, חיי לילה ותרבות. מי שהולך לעבוד בקנדה חוזר עם אוסף ניכר של חוויות.


עבודות בחו"ל לצעירים

06/04/2015, 3:14 pm

עבודות בחו עבודה בחו"ל מתאימה לכל מי שמעוניין לחוות תרבות זרה, להרוויח סכומי כסף גדולים בזמן קצר ביחס לישראל, אך גם מוכן לקבל על עצמו להתרחק מהבית לזמן מה. ישראלים צעירים רבים בוחרים באופציה הזו לאחר סיום השירות הצבאי.


עבודה בעגלות בארצות הברית

06/04/2015, 3:12 pm

ישנן אפשרויות רבים לעבודות בחו"ל לצעירים ומבוגרים כאחד. מבין כל סוגי העבודות הנפוצות, עבודה בעגלות מכירה היא הנפוצה ביותר, ונחשבת בקרב רבים לסוג העבודה המשתלם ביותר.


מציאת עבודה בחול

06/04/2015, 3:08 pm

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה של עבודה בחו"ל, תופעה במסגרתה צעירים רבים אחרי צבא בוחרים לטוס למדינה אחרת ולעבוד שם כמה חודשים לאחר סיום השירות הצבאי, או אפילו לפני. 2 הסיבות המרכזיות לטיסות הללו הם התנאים הטובים והאפשרות לראות עולם תוך כדי עבודה.| עובד מעביד || יחסי עבודה || כח אדם |
 הידעת ?

יחסי עובד - מעביד

יחסי עובד מעביד אילו יחסים חוזיים שבין עובד לבין מעביד שבמסגרתם מבצע העובד עבודה בעבור מעבידו.
משפט העבודה נועד להסדיר בעיקר יחסים בין עובד למעביד, כך שנקודת המוצא בהחלת משפט העבודה על מקרה ספציפי הוא בזיהוי של הצדדים כעובד וכמעביד. סעיף 24(א)(1) לחוק בית הדין לעבודה מסמיך באופן ייחודי את בתי הדין לעבודה לדון בשאלה המקדמית בדבר עצם קיום יחסי עובד ומעביד.

מיהו עובד

העבודה יכולה להתבצע בתבניות העסקה שונות. יחסי עובד מעביד הם לא האופציה היחידה. העבודה יכלה להתבצע על ידי קבלן, משתתף חופשי (פרילנסר), בהתנדבות, באמצעות חברות כ"א, על פי דין - שופט, ועוד. לצורך משפט העבודה יש חשיבות עליונה בקביעה כי נתקיימו יחסי עובד מעביד, שכן חוקי המגן, והזכויות הסוציאליות שהם מקנים, חלים על עובדים בלבד. השווי הכספי של זכויות אלה, הוערך על ידי בית הדין הארצי לעבודה, בשיעורים של בין 25% ל- 50% תוספת לשכר.

 יחסי העבודה הם יחסים דינמיים, כך שלא ניתן לתת הגדרה סטטית לשאלה מיהו עובד. לשם כך התוו בית הדין הארצי לעבודה ובית המשפט העליון, בפסקי דין אחדים, מספר מבחנים לקביעת מיהו עובד. המבחנים העיקריים הם:

מבחן השליטה והכפיפות - מבחן האומר שעובד הוא אדם שנתון למרותו ולפיקוחו של אדם אחר, מקבל ממנו הוראות כיצד לעבוד או מחויב על פי הסכם לציית להוראותיו.

מבחן הקשר האישי - עובד הוא מי שחייב לבצע עבודה באופן אישי, כלומר אינו רשאי למצוא לעצמו מחליף או עוזר.

מבחן ההשתלבות – שימש כמבחן מרכזי עד בג"ץ מור נ' ביה"ד הארצי לעבודה. בא לידי ביטוי בבג"ץ עירית נתניה נ' דוד ברגר (דב"ע לא/ 27-3, עירית נתניה - דוד בירגר, פד"ע ג' 177). עובד הוא אדם שמשולב במפעל ואין לו עסק משלו שמשרת את המפעל כגורם חיצוני.

המבחן המעורב – המקובל היום, בא לידי ביטוי בבג"ץ מור (בג"ץ 5168/93, מור נ' בית הדין הארצי לעבודה ואנגל, פ"ד נ' (4) 628). למבחן ההשתלבות יש משקל חשוב אך לא מוחלט אלא יחסי. המבחן המעורב מתחשב בנסיבות הקונקרטיות של המקרה וקובע אם נתקיימו יחסי עובד מעביד. המעבר למבחן המעורב נבע מכך שממבחן ההשתלבות יצא לפעמים שמהפן החיובי יצא שנתקיימו יחסי עובד מעביד, ומהפן השלילי יצא שיש יחסי מעביד קבלן.

עם השתנות תבניות העסקה לתבניות מודולריות, ישנה נטייה להרחיב את ההגנה לאנשים שאינם נמצאים במסגרת יחסי עובד-מעביד. בפסק דין סיוון טבע בית המשפט העליון מושג "משתתף חופשי" לתחום התקשורת, המוגדר כנותן שירותים שאינו עובד שכיר. המשתתף החופשי נהנה מאי-תלות ומהיעדר חובות ארגונית, אין לו כפיפות ולכן אינו זכאי להגנות חוקי המגן. אולם בית המשפט הגביל את מושג ה"משתתף החופשי" בבג"ץ מור [2] כך שבמידה ויש תלות בין מעסיק לעובד, יש מחייבות העובד לבצע עבודה תוך זמן מסוים, ויש משך ורצף העסקה, ייחשב העובד כשכיר והוראות חוקי המגן יחולו עליו. השופט אהרן ברק מדבר בבג"ץ מור על קבוצה חדשה הראויה להגנה והיא: "מעין עובד".

מיהו מעביד

חברות כוח אדם, המספקות עובד זמני, שכפוף ישירות למזמין העובד, הן תווך בין המעסיק בפועל לבין העובד. בשלב מאוחר יותר נוסדו חברות שירותים המספקות שירות (ניקיון, שמירה ועוד) כאשר הן אחראיות על ביצוע המטלה כלפי מזמין העבודה. לאור ריבוי המקרים בהם ניסה המעביד להתחמק מחבותו בדיני העבודה באמצעות הטענה שהתובע איננו עובד, התחזקה ההגנה סביב הגדרת העובד באופן שהרחיב אותה על מקרים שבעבר הוגדרו תובעים כקבלנים או כמשתתפים חופשיים (פרילנסרים). כתוצאה מכך, במהלך עשרים השנים האחרונות, מתמקדות טענות ההגנה של מעבידים המבקשים להתחמק מחבותם בסוגיה, האומנם הם המעבידים של התובע. שינוי יחסי העבודה, והפיכת יחסי עבודה משולשים לעניין שבשגרה הובילו לדיון ציבורי ממושך, שרחוק מסיום, בנוגע להגדרת המעביד.

יחסי עבודה משולשים נוצרים בשני מקרים בשוק העבודה הישראלי. הצורה הראשונה היא יחסי עבודה אופקיים, שבו מזמין פונה לחברת כוח אדם בבקשה שזו תספק לו עובד זמני. הצורך בעובדים זמניים הוא מקובל, כך למשל כאשר עובדת יוצאת לחופשת לידה. הבעיה נוצרה כאשר משך העסקה החל מתארך- וההסדרים הזמניים הפכו לקבועים. הערכה היא כי כ-6% מהעובדים בישראל הם עובדי חברות כוח אדם. צורה שנייה של יחסי עבודה הם יחסים אנכיים. המזמין פונה לקבלן והעובד עובד אצל הקבלן. בעוד שבמקרה הראשון קל יותר לזהות את המזמין כ"מעביד"- המקרה השני בעייתי יותר.

בשאלת מיהו מעביד נקבעו מספר מבחנים מרכזיים על ידי בית המשפט והם מבחני פס"ד רות (דב"ע נב/ 142-3, חסן עליאה אלהרינאת - כפר רות, פד"ע כ"ד 535):

בין מי למי נוצרו, במפורש או מכללא, יחסים משפטיים שעניינם מתן עבודה בתמורה.

כיצד ראו או הגדירו הצדדים עצמם את יחסיהם.

בידי מי הכוח לפטר.

מי קיבל העובד לעבודה, משבצו, מעבירו מתפקיד לתפקיד.

מי קובע מכלול תנאי העסקתו, שכרו.

מי נושא בחובת תשלום השכר.

מי נותן חופשות לעובד.

מה דווח לצדדים שלישיים, כגון רשות המסים בישראל והמוסד לביטוח לאומי.

מי מפקח על העבודה, למי מדווח.

למי הבעלות על הציוד, חומרים.

עיסוקו העיקרי של העובד או פרויקט צדדי.

רציפות, משך הקשר.

האם יש לצד ג' עסק משלו שבו משתלב העובד.

המשמעות של הגדרת מזמין כמעביד היא העברת החובות שמוטלות על המעביד מהקבלן או חברת כוח האדם אל המזמין. חוק העסקת עובדי חברות כח אדם (סעיף 12א) הגביל את תקופת ההעסקה ל-9 חודשים שבסופם יהפוך עובד כוח האדם לעובד מן המניין אצל המזמין. למרות שהחוק התקבל בשנת 2000 הוא נכנס לתוקף רק ב-2008. אכיפה נוספת נמצאה בהוראות החשב הכללי שהטיל חובה על התקשרויות של המדינה להיות שלא במסגרת "מכרזי הפסד"- דהינו להבטיח מעשית כי העובדים יקבלו שכר מעל המינימום.

ריבוי העובדים המועסקים דרך קבלני כוח אדם ונותני שירות הביא לדרישה של ההסתדרות לצמצם תופעה זו, ולמעבר מהעסקה דרך קבלן כוח אדם להעסקה ישירה על ידי המעסיק בפועל (מזמין השירות).

מאת: ווקיפדיה